اخبار و رویداد

دوشنبه 31 شهریور 1399

پالایشگاه نفت تهران حامی محیط زیست، ارزش آفرین برای ذینفعان(2)
مدیرمالی و اقتصادی شرکت پالایش نفت تهران از افزایش سرمایه بیش از 1200 برابری این شرکت برای ذی نفعان خود طی 6 سال اخیر خبر داد.
فریدون ورشو ساز با اعلام این خبر گفت: پالایش نفت تهران یکی از شرکت های خصوصی تحت قانون تجارت در گروه فرآورده های نفتی با نماد «شتران» است که در 5 ماهه نخست سال جاری 464 ریال به ازای هر سهم سود محقق نمود و توانست ضمن تداوم تولید محصولات کیفی، افزایش سرمایه بیش از 1200 برابری طی 6 سال اخیر ارزش مضاعف برای ذینفعان خود فراهم آورد.
وی ادامه داد: مدیریت مالی و اقتصادی شرکت مطابق سند مدیریت استراتژیک سازمان و اهداف کلان آن، از سال 1393 مدیریت نقدینگی را به منظور تأمین منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری‌ها و انجام طرح های توسعه ای و بهبود کیفی محصولات شرکت، در دستور کار خود قرار داده و استراتژی سازمان مبنی بر "تولید نقدینگی پایدار از دارایی ها و توان موجود و انجام سرمایه‌گذاری‌های انتخابی جهت افزایش رضایت ذینفعان و موفقیت پایدار" را سرلوحه خود نموده است که درنتیجه بر اساس این خط‌مشی از سال 1393 تاکنون 7 مرحله افزایش سرمایه صورت پذیرفته که هشتمین مرحله آن در مهرماه سال جاری از محل سود انباشته و سایر اندوخته‌ها به میزان 70 درصد انجام خواهد شد. با انجام این افزایش سرمایه‌ها، سرمایه شرکت از 61 میلیارد ریال در سال 93 به 75 هزار میلیارد ریال در سال 99 افزایش خواهد یافت. این افزایش بیش از 1200 برابری سرمایه شرکت طی 6 سال اخیر، منافع بسیار زیادی برای ذینفعان شرکت محقق نموده است.
ورشو ساز گفت با توجه به افزایش سرمایه‌های انجام‌شده عمدتاً از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه بوده و همچنین اصلاح ساختار مالی صورت گرفته در شرکت به‌تبع آن، منجر به بهبود نسبت مالکانه و کاهش ریسک اعتباری شرکت و تسهیل تأمین مالی طرح‌های آتی شرکت شده است.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌های سرمایه‌گذاری دیگری نیز در دست بررسی و انجام است گفت: با توجه به ریسک‌های عملیاتی ذاتی صنعت پالایش نفت و قدمت بیش از 50 ساله تجهیزات و دارایی‌های شرکت و اطمینان از اینکه همواره بخشی از درآمدهای پالایشگاه صرف توسعه بلندمدت آن خواهد شد. به‌طورکلی بر اساس سند مدیریت استراتژیک شرکت، سیاست مدیریت نقدینگی، خروج حداقل نقدینگی به‌منظور حفظ توان مالی برای محافظت از تولید پایدار محصولات کیفی و اجرای طرح‌های بهبود کمی و کیفی فرآورده‌ها است.
مدیر مالی و اقتصادی پالایش نفت تهران در خصوص شفافیت مالی این شرکت گفت: طبق گزارشات حسابرس مستقل، صورت های مالی شرکت پالایش نفت تهران به‌عنوان یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی پایتخت طی سال‌های اخیر همواره مقبول بوده و به نحو مطلوب و مطابق با استانداردهای حسابداری انجام‌یافته است.