اخبار و رویداد

دوشنبه 31 شهریور 1399

پالایشگاه نفت تهران حامی محیط زیست، ارزش آفرین برای ذینفعان(1)
مدیر عملیات شرکت پالایش نفت تهران توضیحاتی پیرامون دستاوردهای این شرکت  در خصوص طرح بهینه سازی و ارتقاءکیفی محصولات ارائه داد.
احمد خیری در این رابطه بیان داشت: در حوزه تولیدات پالایشگاه و در سایه اجرای طرح‌های کیفی سازی مطابق مأموریت و برنامه های سازمان از سال 1391 تاکنون به‌طور متوسط روزانه حدود 7 میلیون لیتر بنزین پاک، 5 میلیون لیتر نفت سفید با استاندار یورو 4 و حدود 13 میلیون لیتر گازوئیل با استاندار یورو 4 تولید و عرضه شده است. همچنین بسیاری از پروژه‌های دیگر در راستای اصلاح فرآیندهای تولید و انطباق با الزامات زیست‌محیطی در شرکت انجام‌یافته که کسب رتبه‌های برتر زیست‌محیطی در میان پالایشگاه‌های کشور طی سال‌های متوالی، اعلام‌شده از سوی متولیان مجموعه‌ی وزارت نفت، گواه بر این مدعاست.
 احمد خیری در خصوص طرح بهینه‌سازی فرآیند و ارتقاء کمی و کیفی کل بنزین تولیدی پالایشگاه تهران به استاندارد یورو 5 گفت: این طرح دارای سه زیر پروژه می‌باشد که با همت مدیریت مهندسی طرح‌های شرکت پالایش نفت تهران، خرید دانش فنی، طراحی پایه و اخذ مجوز زیست‌محیطی برای اجرا انجام‌یافته است و این طرح در شرف انتخاب پیمانکار داخلی صاحب صلاحیت می‌باشد.
وی ادامه داد: طرح مذکور در سال 96 تا مرحله امضای قرارداد EPC با شرکتی ژاپنی پیش رفت که به دلیل شرایط تحریم استکبار جهانی شرکت مذکور از ادامه کار منصرف گردید.

خیری در ضمن توضیحات خود اشاره داشت: در خصوص طرح کاهش تولید نفت کوره نیز لازم به ذکر است که مطالعات فنی و اقتصادی اولیه آن انجام‌یافته و مقدمات برای اخذ مجوز زیست محیطی فراهم شده است.
مدیر عملیات شرکت پالایش نفت تهران در ادامه افزود: در 6 ماهه اول امسال با بهبود فرآیند تحویل محصولات ویژه و همچنین افزایش تولید فرآورده‌های با ارزش، متناسب با نیاز مشتریان، تلاش شد تا محصولات ویژه (نظیر: روغن پایه، وکیوم باتوم، حلال 402، ازت مایع) با ارزش افزوده بالاتر افزایش تولید داشته باشند. همچنین با احیا و تعویض کاتالیست در واحدهای هیدروژن و آیزوماکس در تعمیرات اساسی اخیر کیفیت محصولات تولیدی این دو واحد افزایش محسوسی یافته است.