اخبار و رویداد

شنبه 25 مرداد 1399

پایان موفقیت آمیز تعمیرات اساسی در شرکت پالایش نفت تهران

مدیرعملیات شرکت پالایش نفت تهران از انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شمالی این شرکت خبر داد.

احمد خیری با بیان این خبر گفت: تعمیرات اساسی یک فرایند تعمیرات پیشگیرانه است که به بیان دقیق تر می توان آن را بازگردانی واحد به شرایط قابل اطمینان برای یک دوره عملکرد طولانی مدت (بیش از 3 سال) در نظر گرفت. در تعمیرات اساسی، کلیه تجهیزات موجود در واحد باز شده و از تمام قسمت های تجهیزات بازرسی به عمل می آید و پس از آن تعمیر یا تعویض قطعات و خطوط انتقال طبق درخواست ادارات بهره برداری و بازرسی فنی مبتنی بر دستور کارهای صادر شده انجام می گیرند. همچنین در هر دوره از تعمیرات اساسی اقدامات بهبودی که در شرایط عملیات واحد قابل انجام نمی باشند نیز نصب و راه اندازی می شوند. در واقع در پایان هر دوره تعمیرات اساسی، واحد برای یک دوره عملکرد با کیفیت مطلوب تضمین می شود. از اواسط تیرماه سال جاری  واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شماره 2 شرکت پالایش نفت تهران با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و الزامات لازم جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تحت تعمیرات اساسی قرار گرفت که با تلاش بی وقفه کارکنان خدوم شرکت با موفقیت پایان یافت. واحد آیزوماکس خوراک آیزوفید حاصل از تقطیر در خلاء را به همراه ئیدروژن دریافتی از واحد ئیدروژن شماره دو با خلوص 5/96% در مجاورت کاتالیست نیکل مولیبدن به محصولات با ارزشی نظیر گاز مایع، نفتا، سوخت جت و دیزل مرغوب تبدیل می کند. از آنجا که این تبدیل در دما و فشار بالا (bar 170) در محیطی مملو از گازهای خورنده انجام می پذیرد، لذا اهمیت فرآیند تعمیرات اساسی که لازمه استمرار عملیات این واحد در کاهش تولید نفت کوره و تولید فرآورده های با ارزش می باشد، محرز است.

وی در خصوص مهمترین اقدامات انجام شده در خصوص تعمیرات اساسی اخیر تصریح کرد: تعمیرات اساسی 4 دستگاه راکتور شامل احیاء، تخلیه، الک و شارژ  مجدد کاتالیست ها، تعمیرات اساسی 6 دستگاه کوره، تمیز کاری و بازدید pig tail های کوره 2H-801 و تعویض  16 عدد ازpig tail  های کوره، همراه با تخلیه، الک و بارگیری کاتالیست Reformer، نوسازی بخش عمده ای از Piping واحدهای آیزوماکس و هیدروژن که دچار خوردگی شده بودند را می توان از اهم اقدامات در این تعمیرات اساسی برشمرد. علاوه بر آن تعمیرات اساسی مبدل ها و فن های هوایی واحد، تعمیرات اساسی برج ها و ظروف واحد از جمله برجهای 2V-407,2V-409، عایق کاری مجدد بدنه ظروف، برج ها و خطوط انتقال، بهبود رفراکتوری کوره های 2H-401 & 2H-402  واحد آیزوماکس و 2H-801  واحد هیدروژن،نصب تلمبه های جدید2P-407  و 2P-413 و همچنین رنگ آمیزی سطوح مبدل ها، برج ها و ظروف را از دیگر اقدامات انجام شده در این تعمیرات اساسی بود.

خیری توانمندی مهندسان داخلی و تهیه قطعات مورد نیاز برای تعمیرات اساسی از شرکت های داخلی را نقطه عطف این تعمیرات اساسی توصیف کرد و گفت: استفاده ازICE BLASTING  برای نخستین بار برای تمیزکاری تیوب های ناحیه جابجایی در کوره 2H-801 و استفاده برنامه ریزی شده از ابزارهای نوین نظیر دستگاه Torque meter  هیدرولیک برقی، اره نواری برقی، بالابر برقی، جاروبرقی صنعتی مناسب تمیز کاری داخل راکتورها و متر لیزری از مهم تریین نقاط قوت ما در این تعمیرات اساسی بود. بهره گیری از دانش و توان متخصصات شرکت در کنار تامین داخلی قطعات ضمن تسهیل تامین آن ها موجب کاهش زمان و هزینه تعمیرات اساسی شد. ساخت ظرف 2V-813 طبق نقشه های مهندسی، ساخت و نصب 6عدد فن های هوایی فشار قوی 2E-411، تامین قطعات مورد نیاز جهت تعمیرات اساسی کمپرسور 2C-402از شرکت های داخلی و خریداری و راه اندازی تلمبه های جدید 2P-411,2P-413 همراه با الکتروموتور جدید بخشی از دستاوردهای شرکت پالایش نفت تهران در تعمیرات اساسی بود.

 

مدیرعملیات شرکت پالایش نفت تهران پیرامون تمهیدات این شرکت جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زمان برگزاری تعمیرات اساسی اظهار داشت: تحویل ماسک سه لایه برای تک تک نفرات بصورت روزانه و هر روز حداقل دو عدد برای هر نفر، بررسی نفرات از نظر کرونا در زمان انجام تعمیرات اساسی و مرخص نمودن افراد مشکوک به کرونا، تحویل غذا در ظرف های یک بار مصرف برای نفرات رسمی و پیمانی و موقت، توزیع آب آشامیدنی در بطری های یکبار مصرف، توزیع شربت به نفرات توسط یک نفر مخصوص با تست سلامت روزانه نفر، رعایت فاصله اجتماعی در سرویس ایاب و ذهاب (در اتوبوس  و مینی بوس هر دو صندلی به یک نفر اختصاص داده شده است)، ضدعفونی نمودن سطوحی که افراد از آن استفاده می کنند و همچنین ضد عفونی کردن کانکس ها، رستوران ها و سرویس های ایاب و ذهاب بخشی از تمهیدات شرکت پالایش نفت تهران در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بود.

این مقام مسئول در خاتمه با تقدیر از تلاش جهادگونه کارکنان شرکت پالایش نفت تهران در برگزاری موفقیت آمیز تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شمالی این شرکت بیان داشت: امروزه شاهدیم تمام کارکنان در اجرای امور محوله "دلسوزانه" و "مسئولیت پذیر " رفتار می کنند که این مهم منجر به ارتقاء سطح کیفی کار و تسریع اقدامات  شده است.